• Phone031-32361499
  • Emailinfo@declux.com
  • Addressاصفهان، ارگ جهان نما، دکوری لوکس
  • Open Hoursجوابدهی 24 ساعته
  • Phone031-32361499
  • Emailinfo@declux.com
  • Addressاصفهان، ارگ جهان نما، دکوری لوکس
  • Open Hoursجوابدهی 24 ساعته
سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

آشنایی با انواع سبک‌ های طراحی دکوراسیون داخلی

چالشی که امروزه بسیاری از مشتریان ما با آن روبرو هستند، کمبود درک از طراحی داخلی یا واژگان برای توصیف و تعریف سبک مورد نظرشان است. با فراوانی سبک‌های منحصر به فرد طراحی دکوراسیون داخلی رمزگشایی از اینکه کدام سبک برای شما بهتر خواهد بود، کمی دشوار است.

یک نقطه شروع عالی برای درک یک پروژه طراحی داخلی، شناخت سبک‌های طراحی داخلی است. در این مقاله به طور مفصل با انواع سبک‌های طراحی داخلی آشنا خواهیم شد.

مدرن

سبک طراحی مدرن یک سبک طراحی گسترده است که به طور معمول به طراحی با خطوط تمیز و واضح، یک پالت رنگی ساده و استفاده از موادی شامل فلزات، شیشه و فولاد اشاره می‌کند.

طراحی مدرن در هر عنصر، از جمله مبلمان، حس سادگی را به همراه دارد. کلمه‌ای که معمولاً برای توصیف سبک مدرن به کار می‌رود، سطوح براق است، در این سبک هیچ‌گونه شلوغی با وسایل و اشیاء زیاد وجود ندارد.

معاصر

مدرن و معاصر دو سبکی هستند که اغلب به جای هم استفاده می‌شوند. سبک طراحی معاصر با مدرن متفاوت است؛ زیرا طراحی را بر اساس زمان و مکان حال توصیف می‌کند.

طراحی معاصر نسبت به طراحی مدرن انعطاف پذیر‌تر است و می‌تواند با پایبندی کمتری به یک سبک خاص، حس و حال محیط را نشان دهد. به عنوان مثال، سبک معاصر ممکن است شامل خطوط منحنی باشد، در حالی که طراحی مدرن چنین نیست.

مینیمالیست

طراحی مینیمالیست مفاهیم طراحی مدرن را می‌گیرد و ساده می‌کند. پالت‌های رنگ سبک مینیمالیست خنثی و کمرنگ هستند. از مبلمان ساده استفاده می‌شود و هیچ چیز در وسایل یا دکوراسیون بیش از حد و پر زرق و برق نیست.

صنعتی

سبک طراحی داخلی صنعتی همانطور که از نامش پیداست، از یک انبار یا یک زیر زمین الهام می‌گیرد.

در بسیاری از عناصر این سبک از طراحی، احساس خامی و ناتمام بودن اجزا وجود دارد و دیدن آجر، اجزا چوبی غیرمعمول نیست. این سبک برای محیط‌هایی با سقف‌های بلند مناسب است که با وسایل روشنایی آویز فلزی نورپردازی می‌شود. با افزودن یک یا دو قطعه از هنر انتزاعی یا عکاسی، می‌توان تندی و سرد بودن محیط را ملایم‌تر کرد.

سبک مدرن نیمه قرن بیستم

سبک طراحی مدرن اواسط قرن، بازگشت به سبک‌های طراحی اواسط دهه 1900 میلادی است. استفاده از وسایل نوستالژی به همراه عناصر مینیمالیسم در این سبک رایج است.

در این سبک عملکرد اجزا و مرتب بودن آن‌ها قابل توجه می‌باشد.

اسکاندیناویایی

طرح اسکاندیناویایی یادآور سبک زندگی ساده در کشورهای شمال اروپا است.

از جمله ویژگی‌های این سبک می‌توان به پالت رنگی کاملاً سفید به همراه عناصر طبیعی مانند چوب، پارچه‌های طبیعی مانند خز و … اشاره کرد. نور زیاد و طبیعی نیز در نورپردازی این سبک از طراحی رایج است.

سنتی

سبک طراحی سنتی به استفاده از وسایل مجلل و لوازم دکوری فراوان تأکید دارد.

در خانه‌های سنتی غالباً از وسایل چوبی تیره و پالت‌های رنگ غنی استفاده می‌شود. مبلمان دارای جزئیات و پارچه‌های ظریف و تزئین شده‌ای مانند مخمل و ابریشم هستند.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مربوط به طراحی داخلی سنتی “تقارن” است؛ به این معنی که همه چیز از مبل گرفته تا لامپ‌های روشنایی باید جفت باشد. ایده اساسی در پشت این امر وجود فضایی متعادل و متمرکز بر یک نقطه کانونی مانند تلویزیون یا حتی یک قطعه هنری تزئینی یا شومینه است.

انتقالی

طراحی انتقالی یک سبک بسیار محبوب است، زیرا از طرح سنتی و مدرن وام می‌گیرد. در این سبک یک حس تعادل جذاب و غیرمنتظره وجود دارد.

طراحی انتقالی همچنین شامل پالت‌های رنگی نسبتاً خنثی، ایجاد فضایی آرام و ریلکس است که هم احساس شیک و لوکس بودن و هم گرم و جذاب بودن را القا می‌کند.

بوهمیان

نوعی دکوراسیون است که در آن افراد محیط را پر از فرهنگ مادریشان کرده و بوی زندگی از در و دیوار آن به مشام می‌رسد. در خانه‌های بوهمیان ابزار و لوازمی خواهید دید که با تمام وسایلی که تا به امروز دیده‌اید تفاوتی خاصی دارند؛ این وسایل از سبک زندگی آن‌ها نشأت می‌گیرد.

در سبک بوهمیایی، یک نگرش آزادانه وجود دارد که در آن هر چیز آن طور که دوست داشته باشید پیش می‌رود.

روستایی

طراحی روستایی از طبیعت الهام می‌گیرد در آن از عناصر خام مانند چوب و سنگ استفاده می‌شود. خانه‌های این سبک درست مانند خانه‌های روستایی پر از گرما و صمیمیت هستند.

در این سبک از متریال‌های بومی و به خصوص چوب بسیار استفاده می‌شود. معمولاً از پرداخت و نازک‌کاری روی چوب ها پرهیز شده و چوب‌ها به صورت طبیعی در ساخت میز، صندلی، کابینت و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شابی شیک

شابی شیک (Shabby-Chic) در لغت معنی و مفهوم “ژنده پوش باکلاس یا شیک” ترجمه شده است ولی در اصطلاح دکوراسیونی به طرح و دکوری که شبیه به خانه‌های فقیرانه و قدیمی بوده اما با زیورآلات دکوری و دکوراتیوهای آنتیک تزیین شده باشد، اشاره دارد.

 این سبک در مقایسه با سبک‌های دیگر، بیشتر زنانه، نرم و لطیف است. استفاده از طرح‌های گلدار در این سبک بسیار رایج است.

طراحی داخلی به سبک هالیوودی

سبک طراحی هالیوودی سبکی طراحی است که تمایل دارد لوکس و مجلل باشد. این یک سبک طراحی چشمگیر است و مناسب صاحب‌خانه‌هایی است که از اظهار نظر لذت می‌برد!

 این سبک طراحی می‌تواند برخی از ویژگی‌های طرح ویکتوریایی را شامل شود؛ از جمله پارچه‌های مخمل و عتیقه جات. پالت‌های رنگ مورد استفاده این سبک پررنگ هستند.

ساحل / هامپتون

سبک ساحلی یا سبک Hamptons مربوط به مناطق ساحلی در آمریکای شمالی می‌باشد. در این سبک از پالت رنگ لایت با سایه‌های خنثی استفاده می‌شود. در این سبک طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ مبلمان اغلب سفید یا بژ هستند.

طرح‌های آبی و سفید، پنجره‌های بزرگ و چوب‌هایی به رنگ سفید یادآور محیطی آرام و راحت مانند ساحل اقیانوس هستند.

در این مقاله با انواع سبک های طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شدیم و سعی کردیم با آوردن نمونه عکس‌های هر استایل، تفاوت هر یک را بیان کنیم.

برای دریافت مشاوره طراحی دکوراسیون متناسب با سبک مناسب کسب و کارتان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.